Aksaray Üniversitesi
Farabi Koordinatörlüğü
2020 - 2021 AKADEMİK YILI FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI BAŞVURULARIFARABİ BAŞVURULARI

 


2020 - 2021 Eğitim Öğretim Yılı Farabi Değişim Programı için GÜZ veya GÜZ+BAHAR dönemi başvuruları; 2 Mart 2020 Pazartesi başlayıp, 16 Mart 2020 Pazartesi günü mesai bitiminde sona erecektir. Başvuru süresi uzatılmayıp, bu tarihler dışında başvuru kabul edilmeyecektir.

Bilgisayar ortamında doldurulmuş olan Başvuru Formu ve istenilen diğer Belgeler, Üniversitemiz Farabi Koordinatörlüğüne resim yapıştırılmış olarak şahsen teslim edilecektir.


Başvurular; Üniversitemiz ile karşılıklı olarak Farabi Değişim Programı Protokolü imzalamış ve Protokol metni kurumumuzun http://farabi.aksaray.edu.tr web adresinde yayınlanmış Üniversitelerin Programları için yapılabilecektir.


Öğrenci Değişimi Programı ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek ve Farabi Bölüm Koordinatörünüzü öğrenmek için http://farabi.aksaray.edu.tr web sayfası, ‘‘Bölüm Koordinatörlükleri’’ başlığını ziyaret edebilirsiniz.


BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER:

1.    Aday Öğrenci Başvuru Formu    (2 Adet - Fotoğraflı ve BİLGİSAYAR ORTAMINDA DOLDURULACAKTIR)                                                          

Formu buradan indirebilirsiniz. 

2.    Transkript      (2 Adet)
Önlisans ve Lisans öğrencileri için Öğrenci İşleri Daire Başkanlığından, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri için ilgili Enstitü Müdürlüğünden alınacaktır.

3.    Nüfus Cüzdanı Fotokopisi                    (1 Adet)
TC kimlik numarası bulunması gerekmektedir.

4.    SGK Tescil Kaydı Belgesi                     (1 Adet)

     Sigortalı olarak bir işte çalışıyor gözüken Farabi Öğrencisine; Değişim Programından yararlandığı takdirde Farabi Eğitim Bursu ödenmez! (E-Devlet şifrenizle www.turkiye.gov.tr adresine girerek,          4A Hizmet Dökümü Belgesi alabilirsiniz.

5.    Dil Belgesi *                                            (1 Adet)
Başvurulan Programın Öğrenim Dili Yabancı bir dil olduğu takdirde, Dil Belgesi sunulması gerekmektedir.                                 Öğrenci başvuru şartları: Farabi Değişim programına başvuru yapabilmek için başvuran öğrencilerde aranacak asgarî şartlar şunlardır:

                   a) Öğrencinin Üniversitede kayıtlı ön lisans , lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olması,

                   b) Genel akademik not ortalaması ön lisans ve lisans öğrencileri için en az 2,5/4,0 lisansüstü öğrenciler için en az 3,0/4,0 olmalıdır.

                  ( Aksaray Üniversitesi Farabi yönergesi Madde 11. )BAŞVURULARIN DEĞERLENDİRİLMESİ ve SONUÇLAR:

a)    Eksik belge veren öğrencilerin başvuruları değerlendirilmez. Aday Öğrenci Başvuru From el ile değil Bilgisayar ortamında doldurulacak ve imzalanacaktır. Lütfen tüm belgelerinizi tam olarak hazırlayarak geliniz, ofisimizde fotokopi hizmeti verilmemektedir.

b)    Değerlendirmelerde başvuruları geçerli öğrencilerin, Not ortalamaları dikkate alınır.

c)    Alınan Başvurularda, Farabi işbirliği olan Üniversiteler ile imzalanan Protokollerde belirtilen kontenjan sayıları kadar öğrenci seçimi yapılacaktır.

d)    Anlaşmalı olduğumuz Üniversitelerin kontenjan sayılarını, Farabi Web Sayfamızda yer alan ‘‘Anlaşmalı Üniversiteler’’ başlığı içinde yer alan, ilgili Üniversitenin linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

e)    Aynı Bölüm ve Aynı Sınıf için Protokolde belirtilen sayıdan fazla başvuru olduğunda, Not ortalamalarına bakılarak, belirtilen kontenjan sayısı kadar öğrenci seçimi yapılır.

f)     Alınan başvurular, başvuru sonucu beklenmek üzere ilgili Üniversitelere gönderilir.

g)    YÖK Başkanlığının Takvimine Göre Başvuru Sonuçları; Farabi Web Sayfamız,   ‘‘Duyurular’’ bölümünde 24 - 30 Nisan tarihleri arasında açıklanacaktır.